Spotkanie wilka w lesie nie musi oznaczać, że powinniśmy uciekać na drzewo. Najczęściej wilki atakują głównie w czasie polowań. Tylko zaatakowany staje się groźny, jednak należy być na baczności, w końcu to dzikie zwierzę. Wielu próbowało go ujarzmić z lepszymi i gorszymi skutkami, jednak pamiętajmy, że jego głównym pragnieniem jest wolność.


Nie taki wilk straszny

Wilka szarego Canis lupus spotkamy w naszych lasach, zazwyczaj żyje w zorganizowanych grupach zwanych watahami. Jego naturalnym środowiskiem są równiny i tereny bagienne. Najczęściej jeden teren zamieszkuje jedna wataha, jednak w sytuacjach, gdy pokarmu na innych terenach jest mniej zdarza się, że na małym obszarze znajdziemy i dwie watahy. Nie dajcie się oszukać jedna wataha jeden przywódca, a żaden z nich tak łatwo nie da się usunąć z piedestału.

Wilki żyjące w stadach polują z reguły razem, jednak zdarza się spotkać pojedyncze samce polujące samodzielnie. Kiedyś wilki żyły na znacznie rozleglejszych terenach, jednak zbyt intensywna ekspansja ludzi spowodowała, że zaczęły się one ukrywać, co wpłynęło na degradację populacji wilków, głównie w Europie. Obecnie w Stanach Zjednoczonych podejmowane są próby odtworzenia gatunków wilków do takiej ilości jak przed wiekami.


W poszukiwaniu wybranki

Wilk w poszukiwaniu wybranki może pokonać mile. Wilki dobierają się w pary i tworzą grupy na zasadzie rodziny. Wilcza hierarchia jest bardzo podobna do naszej ludzkiej, matka i ojciec, potomstwo, potomstwo z innego miotu. System komunikowania u wilków jest znacznie bardziej zawiły niż by się mogło na początku wydawać. Przede wszystkim komunikują się mową ciała oraz odgłosami, ale należy również wspomnieć o zapachach wytwarzanych przez osobniki.


Legendarny bohater

Wilki od wieków stanowiły doskonałe źródło inspiracji dla poetów, malarzy i pisarzy. Najczęściej postrzegany jako atrybut zła, bezwzględny morderca. Wilki do dzisiaj budzą strach, ale jednocześnie podziw ich niezależności i siły. Dumnie i majestatyczne uwielbiane przez historię i historyków, którzy przypisywali im magiczne właściwości.

O atrybutach wilka pisałem w innym artykule  Wilk – walka dobra ze złem.